Till innehåll på sidan

Kombinerad undervisning hösten 2020

Enligt riktlinjerna från Stockholms stad kommer vi att erbjuda våra elever en kombination av undervisning i skolans lokaler med undervisning på distans under höstterminen 2020. För att minska trängseln i kollektivtrafiken kommer elever i årskurs 2 och 3 att på deltid undervisas på distans.

På Midsommarkransens gymnasium har vi fattat beslutet att bedriva fjärrundervisning för elever i årskurs 2 och 3 enligt ett rullande schema där 2:or har distansundervisning jämna veckor och 3:or udda veckor. Med start denna vecka (vecka 35 från och med tisdag) kommer alltså årskurs 3 att ha sin undervisning på distans och veckan därpå (vecka 36) har årskurs 2 distansundervisning och så vidare. Eleverna i årskurs 1 kommer att ha sin undervisning på plats på heltid. Vi räknar med att denna åtgärd kommer att gälla under hela höstterminen. Givetvis kan graden av distansundervisning öka beroende på händelseutvecklingen. 

Dela:
Kategorier: