Information om skolstarten HT18

Vi välkomnar alla nya och gamla elever tillbaka till skolan efter sommaren. Upprop för åk 1 är fedagen den 17 augusti kl 09.30 i ljushallen. Du som har sökt och fått en NIU-plats träffar det nya NIU-gänget redan kl 09.00 i ljushallen fredagen den 17 augusti. Åk 2 och 3 har upprop tisdagen den 21 augusti kl 09.00 i ljushallen. 

Vi hälsar alla nya elever välkomna till Midsommatkransens gymnasium. Under uppropsdagen fredagen den 17 augusti får du som är elev i åk 1 träffa skolans rektorer och dina nya klasskamrater. Därefter kommer dina mentorer att ta med sig din klass till ett klassrum. Du serveras en lätt lunch under dagen. Räkna med en heldag i skolan under fredagen. Mer information kommer i utskicket i augusti. 

Elever i åk 2 och 3 börjar det nya läsåret med ett upprop i ljushallen tisdagen den 21 augusti kl 09.00. Efter uppropet är det skoldag hela dagen enligt schema. 

Dela:
Kategorier: