Till innehåll på sidan

Nationella idrottsutbildningar NIU

Midsommarkransens gymnasium erbjuder fem olika idrotter inom Nationellt godkänd idrottsutbildning (NIU): Basket, Fotboll, Handboll, Innebandy och Bandy.

Följ oss gärna på sociala medier:
Facebook: NIU Midsommarkransen
Instagram: @niu_mkgy
Twitter: @niu_mkgy

Allmänt om ansökan till Nationellt godkänd idrottsutbildning - NIU

  • Ansökan måste göras före den 1 december. Respektive idrott och förbund har olika antagningsprocesser.
  • Du behöver söka och bli antagen till ett av skolans program för att kunna gå NIU. NIU-utbildningen kan kombineras med alla våra program.
  • Läs mer om våra olika NIU-verksamheter genom att klicka på respektive idrott i menyn till höger.

Välkommen att kontakta någon av oss med dina frågor. 

Tobias Ljungholm
NIU-samordnare
tobias.ljungholm@edu.stockholm.se
076-129 06 68

Christin Söderqvist
Bitr. rektor (NIU-ansvarig)
​christin.soderqvist@edu.stockholm.se
070-657 55 84

Erik Larholm
Instruktör Handboll
erik.larholm@edu.stockholm.se

Anna Wijk
Instruktör Innebandy
anna.wijk@edu.stockholm.se

Gustav Scheutz 
Instruktör Fotboll
gustav.scheutz@edu.stockholm.se

Niklas Westblad
Instruktör Bandy
niklas.westblad@edu.stockholm.se

Oskar Kotsalainen
Instruktör Basket
oskar.kotsalainen@edu.stockholm.se

Dela: